Kablosuz Hizmetler

Eduroam:

Education Roaming (Eğitim Gezintisi) kelimelerinin kısaltmasıdır. RADIUS tabanlı altyapı üzerinden 802.1x güvenlik standartlarını kullanarak, eduroam üyesi kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanımını amaçlamaktadır. Boğaziçi Üniversitesi 2012 yılından itibaren eduroam üyesi eğitim kurumlarının arasına katılmıştır.

Üniversite mensuplarının öncelikli kullanımı için bu ağ yayınlanmaktadır. Erişim hızı 30 Mbps indirme / 30 Mbps yükleme.

Ayrıntılı bilgi için eduroam.boun.edu.tr ziyaret ediniz.


Eduroam_setup:

İnternet erişimi olmayan kullanıcıların eduroam ağına bağlanmalarını sağlayan kılavuzlara erişim için yayınlanmaktadır. Bu ağdan eduroam.boun.edu.tr sitesine erişmek için DNS yapılandırmanızın otomatik olarak ayarlanmış olması gerekmektedir.


Boun_Guest:

2018 yılında kullanıma alınan misafir kablosuz ağı Boğaziçi Üniversitesi mensubu yakınları, firma temsilcileri, konuk öğrenciler gibi ziyaretçilerin sadece Boğaziçi Üniversitesi yerleşkelerinde faydalanabilecekleri kısa zamanlı internet erişim hizmetidir. Erişim hızı 5 Mbps indirme / 5 Mbps yükleme

Ayrıntılı bilgi için “Boun_Guest” kablosuz yayınına bağlanarak guest.cc.boun.edu.tr ziyaret ediniz. Sayfada ilgili bölümler (İsim, Soyisim ve TR GSM numarası) doldurularak 1 günlük internet erişimi sağlanır.


Eduroam_Guest:

Eduroam Misafir Hesabı Sistemi üniversitemize gelen misafirler için eduroam internet erişim hesabı tanımlanmasını sağlayan bir sistemdir. Bir günden daha uzun süreli olan misafirlerin kablosuz kullanıma ihtiyaç duyması durumunda üniversite sınırları içinde eduroam ağına bağlanabilmelerini sağlayan Eduroam-Guest misafir tanımlama servisinin kullanılması gerekmektedir.

Misafir hesabı tanımlamalarını akademik personel veya onların yetkilendirdiği personeller eduroam-guest.boun.edu.tr sitesinden yapabilirler. Sayfada ilgili bölümler (İsim, Soyisim, genel e-posta, kullanım aralığı, gerekçe) doldurularak misafir hesabı eklenebilir.